(0216) 392 00 10

asipava@hotmail.com
PENDİK / İSTANBUL

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası olan halılarımız, bizler için fazlasıyla önem teşkil etmektedir. Ayağımızın tozunu ilk atacağımız yer onlar oluyor. Her ne yaparsak da bazen istemediğimiz aksiliklerle karşılaşabiliyoruz. İlk önce şunun uyarısını verebiliriz ki o da halımızı kesinlikle evde yıkanmaması gerektiğidir. Çünkü ev ortamı bu şartlara elverişli değildir. Şunu yapabiliriz ki halılarımızın çok sık kirlenmemesi ve aşırı şekilde bakteri oluşmaması için bir takım tedbirler alabiliriz. Mesela her gün elektrik süpürgesiyle süpürmek. Bu işlem çok bizler için çok uzun sürmese de bir o kadar sağlıklı olabilir. Çünkü bakterilerin halının iyice dibine nüfuz etmesini engelleyecektir. Halı yüzeyine sıcak bir cisim konulması da halının bir o kadar tahribatına yol açacaktır. Ve bu hata halınızda geri dönülmez sonuçlar yaratacaktır. Bunun için son derece dikkatli olup böyle bir duruma mahal vermememiz lazım.

Evimizdeki kullanılmayan halıları da temiz olduğunda eminsek eğer güzelce üzerini elektrik süpürgesiyle tekrar süpürüp, sarma işlemi yapmalısınız. Daha sonrasında her yerini örtecek ve hava ile temasını kestikten sonra çarşaf ya da bez torba geçirebilirsiniz ve kesinlik güneş görmeyen ve rutubetsiz bir bölgede içine eskilerden beri süre gelmiş alışkanlık olan naftalin koyarak en fazla 6 ay bekletebilirsiniz. Fakat 6 aydan fazla bekleme durumu olacaksa eğer halıyı ara sıra açıp havalandırmak gereklidir.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra halınız seneler geçse bile gayet bakımlı ve yeni gibi olacaktır. Halılarınızın üzerine kesinlikle sert bir madde koymamalıyız. Çünkü bu sert maddeden kaynaklı halıda ezilme ve büzülme de olabilir. Bu da maalesef çok özenerek aldığınız halınızın bir daha kullanamayacak olmanıza neden olabilir. Bizler sizlerin bu tip sorunlarla karşılaşmanızı kesinlikle istemeyiz. Çünkü sizler bizler için değerlisiniz. Bazı durumlarda yine aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Ve bunlar için sizin hiçbir çözümünüz olmayacaktır. Onlar; oje lekesi, duvar boyası lekesi, aşırı yağlı yemek lekesi vs. Bu tür durumlarda kesinlikle müdahale etmemeniz gerekli ve en acilinden uzman bir firmaya en kısa zaman diliminde başvurmanız gerekmektedir.

Zaman da bu arada önemli bir faktördür. Ne kadar geç harekete geçerseniz lekenin çıkma olasılığı da bir o kadar güçleşir. Hafif bir şey döküldü diyorsanız ve elinizde çıkarma olasılığı görmüşseniz bizler en doğal çözüm olan soda, sirkeli su ve karbonatı öneririz. Temiz bir bezle temizlendikten sonra kuruyana kadar üzerine basılmaması gerekir. Bu işlemi yaparken halınızı çok fazla ıslatmamaya özen gösterin. Çünkü su halının arka yüzeyine işlerse kuruması da bir o kadar güçleşir ve bakteri oluşmasına sebebiyet gösterir. Tabi ki de bu anında müdahale için geçerli bir durumdur. Çünkü bu saydığımız soda, sirkeli su, karbonat kirin dibe nüfuz etmesini ve kötü kokuları engeller. Banyo halıları evimizin en çok su gören ve yıpranan halılarıdır. Onların yapısı itibari ile yapımı çok fazla yoğun iplik içermezler ve bu sebepten ötürü ev tipi makinelerine atılıp yıkanmaya uyumludur. Sık sık bunu banyo tipi halılarında yapıp kurutup serebiliriz. Bunun bizim sağlığımız için bir mahsuru yoktur.

Tabi bu işlemi uygulamadan önce de elektrik süpürgesinden geçirmenizi öneririz. Halılar bizim sağlığımız için çok önemlidir. Onun için sizlere sunmuş olduğumuz yöntemleri son derece dikkate almanızı rica ederiz. Bahsettiğimiz gibi olası müdahale edilebilecek durumlar var, edilemeyecek durumlar vardır. Ağır lekelerde kesinlikle profesyonel işini bilen uzman bir halı yıkama firmasına başvurmanızı kesinlikle talep ederiz. Çünkü sizler bizim için değerlimizsiniz.

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
5 (100%) 1 Puan[s]
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor