(0216) 392 00 10

asipava@hotmail.com
PENDİK / İSTANBUL

Halı Yıkama Teknikleri

Halı yıkama teknikleri, zamanla mutasyona uğramış ve şekil değiştirmiştir. Eskiden annelerimiz ellerinde yıkamanın en temiz olacağını söylediler. Hatta halı yıkama firmalarına kesinlikle teslim etmemeliyiz diye de uyardılar. Halbuki bu çok yanlış bir düşünceydi. Ev şartlarında yıkanan halı steril olmamakla birlikte sağlığa ciddi zararlar vermektedir. Çünkü onu yıkamak için ayrı bir beden gücü sarf ediliyor ve aşırı şekilde yorulmalara sebep olunuyor. Bizler uzman bir halı yıkama firması olarak kesinlikle ama kesinlikle bu durumu önermemekteyiz. İyi halı yıkama firmaları bu işlemi usulüne uygun ve sağlığa zarar vermeyecek şekilde yapmaktadır. Bu işlemler sırasıyla şöyledir; firmayı aradığınız ilk günden itibaren sizlerin kesinlikle yorulması mümkün değildir. Evlere kadar gelinip, halınızı ücretsiz servislerle halı yıkama alanına götürüp işlemlerine başlamaktadır.

Bu işlemler de sırasıyla şöyledir; halıda eğer önceden bulaşmış ve ya dökülmüş kir varsa ilk önce ona müdahale yapılır. Yapılmadığı takdirde lekenin çıkması siz konusu olmayabilir. Daha sonrasında ise ön yıkama işleminden geçmektedir. Bu işlem sırasında da halınızın üzerindeki toz ve kirler akıtılır ve bu da çok önemlidir aksi halde tozun ve kirin halıya yapışmasını sağlar. Bu işlem sırasında herhangi bir deterjan ve ya sabun uygulanmaz tamamen saf temiz su kullanılır. Sonrasında halınız makineler tarafından köpürtülür. Ve fırçalanma işine başlar. Fırça denince aklınıza öyle ufak fırçalar gelmesin. Neredeyse halınızın yüzeyine kaplayacak kadar büyük olan bu fırçalar sayesinde halınızın en derinine inilmekte ve tüm yüzeyleri fırçalanmaktadır. İki defa durulanıp köpürtülür tek bir sabunlama ile kalmaz. Şöyle bir ince ayrıntı vermek isteriz ki her halı çeşidi bir değildir ve hepsine aynı uygulama yapılmaz. Biz şuan ki yazımızda en çok kullanılan makine halıları için bilgi vermekteyiz. Diğerlerinin işlemi bir tık fazla ve ya bir tık düşük değişiklik gösterebilir. Sonrasında halıyı durulama işlemine başlarız. İyice bol suyla durulamasını yaparız. Durulamak da ön yıkama kadar bir o kadar önem teşkil eder. Çünkü deterjanın halının yüzeyinde kalması durumunda yapış yapış olacaktır ve zamanla kötü kokacaktır.

Durulama işlemi bittikten sonra hav alma işlemine girer. Bu tabir size yabancı gelebilir. Sadece kökeni havalandırmaktan gelir. Bu işlemde halı durulandıktan sonra kurutma odasına girmeden önce nemini almak amaçlıdır. Bu esnada halıdaki nem oranı %100 ‘den %10 ‘a düşürülür. Çünkü nem kötü kokulara sebebiyet göstermektedir. Daha sonra kurutma odasına geçer halılarınız. Orada nem oranı %0 ‘a indirgenir. Halının ön yıkama, durulama ve üçüncü olarak en önemli unsuru da nemin %0 olmasıdır. Çünkü nem bakterilerin üremesi için çok müsait bir ortamdır. Halılarınız tamamen kuruduktan sonra kalite kontrolü yapılır. Yeteri kadar temiz olup olunmadığına bakılır. Bu işlemden de sorunsuz geçtikten sonra paketlemeye alınır.

Paketleme esnasında halıyı kırmadan ve şeklini bozmadan sarma işlemi yapılır ve poşetlere sizlerin hizmetine sunmak için hazır hale getirilir. Okuduğunuz üzere biz anlayamayacağız tabirlerden ziyade bu bilgileri sadeleştirerek sunduk. Halı yıkama teknikleri firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Sizlere en çok kullanılan yöntemin bilgilerini vermiş olduk. Sizler de artık gözünüz kapalı halılarınızı halı yıkama firmasına teslim edebilirsiniz.

Bir halı yıkama tekniği var ki ondan bahsetmedik. O da havuz tekniğiyle yıkamak. Bu son derece yanlış bir tekniktir. Farklı yerlerden toplanan halılar bir yerde suya basılarak yıkanmaya çalışılır fakat sağlığı ciddi anlamda tehlikeye atar. Sizlerden rica ederiz ki halılarını herhangi bir firmaya teslim edeceğiniz zaman, halı yıkama tekniklerinin nasıl olduğunu sormanızdır.

Halı Yıkama Teknikleri
4.2 (84%) 5 Puan[s]
Tıkla Ara Whatsapp'tan Sor